Engelli Asansörü Nasıl Seçilir?
Engelli Platformu Seçimi Nasıl Yapılır? Coğrafi koşullar bir engelli platformu seçimi yapılırken dikkate alınacak en temel ögedir. Soğuk iklim koşullarında hidrolik tahrik ile çalışan hidrolik engelli asansörleri uzun ömür beklentileri düşünüldüğünde, sonsuz vidalı engelli asansörleri gibi performans gösteremezler. Bu yağ ile çalışan hidrolik tahrik sistemlerinin doğal yapısından kaynaklanmaktadır. Tahrik sistemleri kurulumunu düşündüğünüz bölgenin hava şartlarına bağlı olarak engelli asansörü nasıl seçilir neler ön planda olmalı gibi detaylar titizlikle incelenmelidir.

“Sonsuz Vida milli engelli asansörler motor dönüş hızlarının sabit olmaları nedeni ile performans bakımından tercih sebebi olurlar.”

Kazan içerisindeki hidrolik yağların sertleşmesi hızın düşmesi ve yumuşak kalkış ve duruş konforunun bozulmasına neden olur. Katılaşan yağ motor üzerinde aşırı yük oluşturur ve pompa deplasmanının düşmesi ile sonuçlanır. Platform aşağı yönde inişi esnasında katılaşan bu yağ valf bloğu üzerinden geçerken aşırı direnç ile karşılaşır ve aşağı yönde iniş hızını direkt etkiler.

Hidrolik engelli asansör sistemleri bakım maliyeti oluşturur mu?

Performans ve konfor düzeyinin üst seviyelere getirilebilmesi için ısıtıcı rezistanslar ile kazandaki yağın ısıtılması gerekir. Platformun yukarı çıkışında ısınan yağ viskozitesinin normal seviyeye dönmesi performansın normale dönmesini sağlarken, aşağı iniş esnasında piston borusu içerisindeki soğuyan yağ performans ve iniş hızının düşmesi ile sonuçlanır.

Hidrolik tahrik ile üretilen engelli platform asansörleri bir dizi mekanik emniyet sistemleri ile donatılırlar. 2:1 endirekt sistem L karkas uygulamalarında Halat kopmalarına karşı platformun aşağı düşmesini önleyen yay tahrikli emniyet fren blokları kullanılır.

Sonsuz vidalı engelli asansörleri nasıl çalışır?

Ovalama tekniği ile üretilen sonsuz vida mili, indüksiyon ile sertleştirilmiş, taşlanmış özel çelikler bronz somunlar ile ses ve sarsıntı oluşturmazlar. Mil üzerinde başlayan çift helis ile kare diş olarak üretilen mil ve 16 kalay bronz ana somun ve emniyet somunu ile daha güvenlidir.